Технічні характеристики тканин. Термінологія
У даній статті ми розглянемо основні терміни і поняття, які можуть знадобитись при виборі якісної тканини для Вашого об’єкту гостинності.
Тканина являє собою текстильне полотно, виготовлене шляхом переплетення взаємно перпендикулярних систем ниток. Дві системи ниток, які переплітаються, розташовані взаємно перпендикулярно. Систему ниток, що йдуть уздовж тканини, називають основою, а систему ниток, розташованих поперек тканини, — утком.
Число ниток основи, після якого починають повторюватися в тому ж порядку всі попередні переплетення основних ниток, називається основним раппортом. Аналогічно певний раппорт для уточних ниток називається утоковим раппортом. Закінчена частина малюнка переплетення тканини, при повторенні якої виходить безперервний малюнок називається раппортом переплетення. Рапорт, при всіх рівних ТХ тканини, впливає на зовнішній вигляд тканини. Тому дуже важливо звертати увагу на цю характеристику при виборі тканин.
Тканина є просторовою сіткою з прямокутних або квадратних осередків, утворених двома взаємно перпендикулярними системами ниток – основними, розташованими вздовж тканини, і утоковими, що лежать поперек.
Залежно від способу взаємних переплетінь ниток основи і уток, виділяють чотири основні класи головних переплетень: полотняне, саржеве, атласне і сатинове.
Полотняне переплетення. Найпростіший вид. Нитки основи і утка перекривають один одного в кожних двох послідовних перекриттях (з найменшим можливим раппортом). Таким чином, раппорт основи дорівнює раппорту утка. Лицьова сторона і виворіт тканини виходять однаковими. Полотняним переплетенням виробляють тканини: бязь, тись, перкаль, поплін. | |
Сатинове переплетення отримують шляхом перекриття однієї ниткою утка чотирьох ниток основи. Може бути варіант 2/5. | |
Саржеве переплетення. Утворює на поверхні тканини видимий діагональний рубчик. Основні і уткові переплетення розташовуються зі зрушенням в одну сторону на одну нитку. Характеризується наявністю на тканині діагоналевих смуг, що йдуть знизу-вгору направо. Тканина саржевого переплетення більш щільна і розтяжна. Тканини саржевого переплетення за міцністю поступаються тканинам полотняного переплетення, але перевершують їх за м’якістю. | |
Атласне переплетення. Переплетення отримують шляхом перекриття однієї ниткою основи чотирьох ниток утка. Лицьовий застил утворений нитками основи. Відмітна особливість – лицьова сторона тканини набуває гладкості і підвищеного блиску. |
Всі інші типи переплетень – це різновиди і компіляції головних видів.
Сатин. Щільна бавовняна тканина. Виготовляється шляхом подвійного переплетення бавовняних натуральних ниток. Полотно досить щільне, має шовковисту структуру і глянцевий блиск. Сатинова тканина гігроскопічна, міцна, має гарну зносостійкість, не викликає алергії. Тканина стійка до прання: не втрачає форму і не линяє. Сатин в основному застосовують для виготовлення постільної білизни. З сатину також шиють чоловічі сорочки, сукні, застосовують як тканину для підкладки. Сатин витримує прання до 95°C. Якщо на виробі з сатину є забарвлені елементи, рекомендується прати за температури не вище 60°C, а сатин екстра-класу за температури до 40°C. Засоби, які використовуються при пранні, не повинні містити відбілювачі.
Крім сатину з 100% бавовни, існує і активно використовується в сфері гостинності сумішевий сатин. Найбільш популярні співвідношення бавовна / пе: 80/20, 70/30, 60/40, 50/50. Завдяки інноваційним технологіям, сумішевий сатин зберігає властивості бавовняної тканини, маючи при цьому більш високі показники зносостійкості. Такі тканини активно використовують світові мережеві готелі. Наприклад, Marriott використовують сумішевий сатин 50/50, а готелі мережі Hilton в залежності від бренду: 100% х/б, 80/20, 60/40 (хб / пе відповідно).
Перкаль. Бавовняна тканина. Виготовляється з тонких і середніх, попередньо оброблених шліхтою, некручених ниток бавовни. Обробка робить тканини більш зносостійкими, підвищуються антистатичні властивості, усуваються шорсткості – тканина набуває додаткової м’якості і еластичності. При виробництві можуть додаватися волокна льону та поліестеру. Тканина гігроскопічна, гіпоалергенна, має гарну зносостійкість і не втрачає первісної привабливості після безлічі прань, не линяє, не деформується. Перкаль найчастіше використовується для виготовлення простирадел, підковдр, наволочок, легких ковдр і покривал. Прання рекомендується за температури не вище 60°C. Крім перкали з 100% бавовни, існує і активно використовується в сфері гостинності сумішева перкаль, мережа готелів Azimut закуповують для постільної білизни в номерний форд сумішеву перкаль – 50/50. Преміальний мережевий готель Sofitel, мережі Accor, використовує перкаль 100% бавовна.
Тиси. Сумішева тканина. Зазвичай містить 65% поліестеру і 35% бавовни. Іноді додається віскоза. Склад (пропорції) варіюються. Зміст синтетичної складової може досягати 80%. Завдяки натуральній складовій у тканини є всі ті гігієнічні якості, які необхідні для комфорту. Синтетичні волокна надають їй міцність, позбавляють здатності м’ятися, забезпечують довговічність. Зазвичай використовується для пошиття корпоративного та робочого одягу. Вироби рекомендується прати за температури до 40°C, якщо використана кольорова обробка – без відбілювача. Можливе прання при 60°C. Тканина Тиси, як правило, використовується в медицині для пошиття одягу співробітників сфери охорони здоров’я.
Бязь. Бавовняна тканина. Допускається додавання поліефірної нитки – не більше 50%. Характеризується перехресним переплетенням ниток. Особливий спосіб переплетення забезпечує хорошу щільність тканини і робить її стійкою до зносу. Зберігає прекрасний зовнішній вигляд протягом довгого часу. Матеріал характеризується однорідною матовою поверхнею. Виворіт і лицьова сторона бязі мають однакову структуру. Тканина використовується для пошиття постільної білизни: вона гіпоалергенна, гігроскопічна, повітрепроникна, не електризується, витримує велику кількість прань без втрати кольору, має передбачувані показники по усадці. Прати рекомендується без відбілювачів за температури до 40°C. Можливе прання при 60°C і навіть вище. Тканина бязь, як правило, використовується в медицині для пошиття постільної білизни, халатів, костюмів та іншого.
Бязь російського виробництва, як правило, за складом 100% бавовна, а ось бязь виробництва Китай і Пакистан зустрічається в різних сумішевих варіантах до 50/50.
Euroval. Сумішева тканина. Запатентована конструкція плетіння. Складається з бавовняної нитки в основі і поліамідної по утку. Поліамідне волокно – мікрофіламент відрізняється високою міцністю при розтягуванні, а також стійкістю до прання і багаторазового використання. Плетіння здійснюється таким чином, що після перших декількох циклів прання волокна бавовни повністю покривають нитки поліаміду. На дотик така тканина нічим не буде відрізнятися від 100% бавовняної. Не боїться прання за високих температур. Прати рекомендується за температури до 70°C. Рекомендуємо для використання в готелях 3*. Готелі мережі Accor – Ibis, Mercure, Novotel працюють на тканині Euroval.
Поплін. Бавовняна тканина. Характеризується перехресним переплетенням. Особливість – різна товщина ниток. Тканину виготовляють шляхом почергового перетину товстих поздовжніх ниток основи і тонких вертикальних ниток утка. Тканина використовується для пошиття постільної білизни. Вона гіпоалергенна, гігроскопічна, повітрепроникна, не електризується, витримує велику кількість прань без втрати кольору і помітної усадки. Допускається додавання поліефірної нитки – не більше 15%. Поплін, що складається з бавовни на 100%, не боїться прання за високих температур, віджимання на великих швидкостях. Прати рекомендується за температури до 60°C.
Фланель. Бавовняна тканина. Виготовляють за технологією саржевого плетіння. Щоб підвищити теплозахисні властивості фланелі, на її поверхні формують начісування. Відрізняється мінімальною зминаємістю, що досягається обробкою тканини спеціальними складами. Тканина використовується для пошиття чоловічого та жіночого одягу, в тому числі для дітей, спецодягу. Фланель добре зберігає тепло, повітрепроникна, міцна, зберігає стійкість кольору. Прати рекомендується за температури до 60°C.
Тенсел. Штучна тканина натурального походження. Виготовляється з деревної целюлози евкаліпта. З цієї маси шляхом продавлювання через фільєри в кислотний склад, формуються нитки. Волокно добре піддається фарбуванню, тканина не линяє при пранні і не вицвітає при впливі сонячних променів. Чисте волокно Тенсел дороге, тому його часто змішують з бавовняним, бамбуковим волокном, вовною або віскозою. Тканина використовується в побутових, медичних і технічних цілях. Плюси матеріалу: екологічність, висока міцність, еластичність, антистатичність, повітрепроникність, хороша терморегуляція і гігроскопічність. Прати тканину рекомендується при щадному температурному режимі до 30°C.
Модал. Напівсинтетичне віскозне волокно. Модал можна назвати модернізованою віскозою. Волокно отримують шляхом спеціального процесу, який називають «віскозним». З деревної стружки відбувається вилучення целюлози, потім здійснюється особлива хімічна обробка. Матеріал володіє всіма характеристиками натуральної бавовни, при цьому має більш високу щільність, хорошу повітрепроникність, речі з модала надзвичайно м’які і легкі. Тканина після прання не втрачає свої якості: не сідає, зберігає форму, не втрачає колір і не линяє, залишається м’якою, бархатистою і ніжною. Полотно надзвичайно міцне на знос і розрив, практично не мнеться і не електризується.
Щільність тканини – це число ниток основи і ниток утка, що припадають на 10 квадратних сантиметрів тканини.
Лінійна щільність – це фактичне число ниток в одному квадратному дециметрі тканини. Залежно від типу сировини, фактична щільність відрізка тканини одного розміру і ваги різна. Наприклад, у грубих лляних тканин вона в межах п’ятдесяти ниток, у шовкових може доходити до тисячі.
Поверхнева щільність тканини – це показник, що характеризує масу одного квадратного метра тканини в грамах, г/м2 (в грамах на один квадратний метр). Важливий показник міцності тканини і залежить від лінійної щільності, виду, структури і способу крутки ниток в полотні. Регламентується ГОСТом.
Найчастіше на бирках текстильних виробів вказується саме тип тканини і поверхнева щільність, або тип тканини і лінійна щільність, наприклад, сатин, ТС250 (сума ниток основи і утка на 10 см.кв.). Наприклад – сатин, 130 г/м2. Це означає, що один квадратний метр такої тканини буде важити 130 грам. Знаючи значення поверхневої густини, можна оцінити вагу майбутнього виробу ще на стадії покупки тканини.
Лінійна і поверхнева щільність – найважливіші показники якості тканини. Чим вище ці показники, тим вище якість полотна, його зносостійкість і міцність.
Однак преміальні тканини можуть мати лінійну щільність – 300, а поверхневу 115 г/м.кв. Це говорить про те, що тканина буде міцна і тонка, що дозволяє отримати зносостійку тканину і скоротити операційні витрати на прання.
5. Фарбування тканини і види барвників
Фарбування тканини – це хімічна сполука барвника з тканиною або міцне фізичне з’єднання барвника з волокнами тканин. Процес фарбування тканин складається з декількох фаз: адсорбції, дифузії, фіксації барвника на волокні.
Групи барвників
- Прямі (субстантивні). Розчинні у воді. Фарбують целюлозні, білкові і поліамідні волокна.
- Кубові. Нерозчинні у воді. Їх переводять в лейкосполуку, що добре розчиняється в лугах. Після цього вони легко засвоюються волокнистими матеріалами. Фарбують головним чином целюлозні волокна. Рекомендована температура прання забарвлених тканин до 90°C.
- Сірчисті. Нерозчинні у воді. При відновленні легко розчиняються в лугах. Фарбують целюлозні волокна. Рекомендована температура прання забарвлених тканин до 40°C.
Санфоризація. Технологія протиусадкової обробки бавовняної або іншої тканини, яка, по суті, є процесом попередньої усадки тканини.
Апретування. Просочення тканини спеціальним складом, в основі якого міститься крохмаль, синтетична смола, декстрин. Тканини після такої обробки стають більш жорсткими, щільними, важко мнуться.
Декатировка. Обробка вовняних тканин гарячою водою або парою. Дозволяє уникнути усадки тканин при подальшому використанні.
Карбонізація. Обробка вовняних тканин слабким розчином сірчаної кислоти для видалення рослинних домішок.
Мерсеризація. Обробка бавовняних тканин концентрованими лугами в натягнутому стані. Процес обробки надає велику міцність, блиск і шовковистість.
Оживка. Пропуск через кислотну ванну шовкових тканин для додання полотну більш благородного вигляду і поліпшення інтенсивності кольору і його відтінку.
Відбілювання. Обробка за допомогою відбілюючих розчинів для видалення природного забарвлення волокон тканини, надання білого кольору, підготовки до подальшого фарбування.
Друкування. Нанесення барвистого малюнка, який може складатися з одного або декількох різних кольорів. Отримання різних візерунків на тканині. Процес друкування іноді називають набиванням, а оброблені таким методом тканини іменуються друкованими або набивними.
Вогнетривке просочення тканини. Поверхневий вогнезахист тканин, заснований на утворенні на виробі важкорозчинних сполук. Зменшення пожежної небезпеки тканин проводиться за допомогою поверхневої або об’ємної обробки тканини антипіренами – вогнезахисними засобами на основі інгібіторів.
Масло-водовідштовхувальна обробка. Знижує здатність волокнистих матеріалів поглинати бруд у вигляді рідких масел, а також у вигляді водних розчинів суспензій і емульсій різних речовин.
Водо- і брудовідштовхуюче просочення. Забезпечує підвищений захист тканини від води і бруду, при цьому, як правило, зберігається хороша повітрепроникність.
Кислотозахисна обробка. Застосовується для тканин технічного та спеціального призначення. Обробка проводиться фторвмісними органічними сполуками. Тканину вважають кислотозахисною, якщо 30 крапель 20% (50%, 80%) кислоти, нанесені на проби, залишалися на поверхні тканини, не всмоктуючись в неї протягом 6 годин.
Антистатична обробка. Застосовується для тканин з поліефірних волокон, які здатні накопичувати на своїй поверхні заряди статичної електрики. Тканину просочують розчином антистатичного препарату, віджимають і висушують.