Кожне текстильне волокно володіє унікальними особливими характеристиками, зокрема володіє різною чутливістю до води і температури. Саме цей аспект впливає на вибір техніки для чищення та догляду за виробами з тканин.
Велика і постійно зростаюча кількість текстильних волокон використовуються для виготовлення одягу, меблів і килимів. Обмежуючи вироби тільки одягом, одяг з бавовни є найпоширенішим. В середньому волокна розподіляються так, як показано в Таблиці 2.
Більшість волокон в даному наборі можна прати в воді без проблем. Решту можна прати в воді при забезпеченні делікатного, професійного догляду, враховуючи особливі характеристики волокон виробів. Ми також повинні звернути увагу, що композитні волокна використовуються все частіше – для поліпшення продуктивності спортивного та зовнішнього одягу, з причин моди або для зменшення витрат. Отже, волокна, які не дуже чутливі до води, змішують з волокнами, які дуже чутливі. У таких випадках, композитні волокна, вовняного / віскозного типу, повинні розглядатися як делікатні і їм повинен забезпечуватися відповідний догляд. Відповідними факторами для встановлення правильних процедур прання одягу є: здатність вбирати воду, набухання і розм’якшення під впливом води, а також чутливість до температури.
На підставі властивостей, описаних вище, умови і обмеження, які повинні бути дотримані для забезпечення правильного чищення виробів, описані нижче.
Всмоктування води і подальше збільшення обсягу волокон є дуже важливим параметром при пранні одягу, тому що ці чинники змінюють розміри одягу. В Таблицях 3 та 4 показані рівні вологи, що міститься в волокнах у повітрі і рівень їх залишкової вологості після занурення в воду і після віджимання.
Таблиці 3 та 4, показані вище, підкреслюють, як волога відновлюється різними волокнами (вовна, віскоза і шовк), сумою, яка збільшується відповідно до збільшення вологості повітря.
Як ми більш детально побачимо в розділі сушка, даний обсяг інформації показує, що жодне волокно не можна висушувати до залишкової вологості 0%.
Правильний рівень залишкової вологості повинен бути збережений для того щоб волокна, зокрема натуральні, не стали надмірно сухими. В іншому випадку виникнуть незворотні наслідки: розрив волокон і поява скатишів на тканині і на одязі.
Таблиця 5, нижче, показує процентне співвідношення вбирання води різними волокнами, а також показує, що віскоза є волокном, яке має найкращу здатність вбирати воду.
В результаті поглинання води волокна розбухають, стають ширшими і скорочуються, передаючи дані ефекти сусіднім тканинам. Це означає, що процеси сушіння і фінішної обробки повинні виконуватися з метою відновлення розмірів і оригінальної форми виробів.
Штучні волокна мають низьку здатність затримувати воду і отже зміни в розмірах і час сушки менше, ніж для натуральних волокон. Однак, оскільки ці волокна більш чутливі до температури, це слід враховувати при прасуванні і фінішній обробці.
Щоб бути більш точними в даному аспекті, ми можемо подивитися на температури прасування для деяких, найбільш поширених, волокон:
Високий рівень здатності вбирати воду визначає великі зміни розмірів волокон через набрякання, як показано в таблиці 6. Очевидно, дані зміни також впливають на одяг після фінішної обробки.